Upplevelser från verkliga livet. Det är inte bilen, utan däcken, som gör att du kan köra säkert på vintern. Vanliga bilförare testar Nokian Tyres premiumprodukter och delar sina positiva och negativa upplevelser från trafiken. Häng med på deras resa, och naturligtvis, kommentera gärna deras artiklar.
Ännu en natt på hotellet är över. Jag (Helen) sov rätt dåligt i natt. Sängen var hård och en gång i timmen började det spola vatten i badrummet. Vet inte om det var duschen eller toaletten. Vi åt frukost, checkade ut och sedan begav vi oss iväg. Det blev ett litet stopp i Tirana för att ta ut pengar och Peter behövde köpa bromsklossar.
Där efter rullade vi iväg, till en början på asfaltsvägar som sedan övergick i grus. Vi stannade på en bensinmack och fikade. Sen körde sakta men säkert vidare mot ett slott. Vid det laget vi kom dit var det läbbigt varmt ute. Så vi åt sen lunch innan vi gick in i slottet. Det var egentligen inte ett slott utan skulle mer kalla det en liten stad eller fästning. Den var byggd i vita stenar och låg uppe på ett berg. När vi var klara i slottet begav vi oss vidare till stället vi skulle campa på. Väl på campingen bjöd Jaeck och Daria på grillad korv och vin och sen så kröp vi upp i tältet för att sova.